Bedeli Çanakkale'de Ödenecektir - Çanakkale Savaşı

2009-03-06 16:05:00
ÇANAKKALE SAVAŞI

BEDELİ ÇANAKKALE'DE ÖDENECEKTİR
 
Galatasaray Lisesinde okurken Çanakkale cephesine zabit olarak giden Mehmet Muzaffer Bey karargahın, lastik ile diğer bir takım malzemeye ihtiyacının temine memur edilmiş. Karaköy’de bir Yahudi’de istediklerini buldu. Fiyatlar fahişti. Ama mecburen anlaşmaya varıldı. Lazım gelen parayı almak üzere Erkan-ı Harbiye’ye gitti.Kaymakam “Ne alınacak” dedi. Muzaffer’in “Otomobil ve Kamyon lastiği”cevabını duyunca bir an durdu ve “Bana bak oğlum! Ben askerin ayağına postal, sırtına kaput alac ak parayı bulamıyorum. Sen otomobil lastiğinden bahsediyorsun” dedi. Lüzumlu parayı alamayan Muzaffer selam verip dışarı çıktı.

Bu lastikleri mutlaka almak için çare düşündü. Çareyi bulmuştu. Tüccar Yahudi’nin yanına giderek “Ödeme muamelesi akşamüstü bitecek. Yarın öğleden evvel vapur kalkıyor, yetişmem lazım. Onun için sabah ezanında geleceğim, malları mutlaka hazır edin. Ama altın para vermiyorlar, kağıt para verecekler”dedi. Yahudi “Peki” dedi.

Ertesi sabah Muzaffer , malzemeyi arabaya yükledi ve Yahudi’ye bir yüzlük kaime verdi. Malzeme araba ile Sirkeci’den gemiye aktarıldı ve gemi Çanakkale’ye doğru yola çıktı.

Üç gün sonra Yahudi elindeki yüzlük kaimeyi bozdurmak için Osmanlı Bankasına gitti. Bozmadılar. Zira elindeki para sahte idi. Muzaffer, bütün gece , tedarik ettiği hususi kağıda , çini mürekkebi ve boya ile kaimeyi gerçeğinden bir bakışta ayırt edilemeyecek nefasette taklit etmişti. O devrin paralarının üzerindeki yazılar arasında bir de şu ibare bulunuyordu. “Bedeli Dersaadet’te altın olarak ödenecektir”

Muzaffer yaptığı taklit paradaki bu ibareyi şöyle yazmıştı. “Bedeli Çanakkale’de altın olarak ödenecektir.”Onun burada altın dediği, Çanakkale’de Mehmetçiğin akıttığı, altında kıymetli kanı idi.

Yahudi tüccar bunu mesele yapmadı. Fakat haber bütün İstanbul’da yayıldı. Şehzade Halim Efendi lalasını gönderip tüccardan taklit yüzlük kaimeyi bedelini altın olarak ödeyip aldı.Çok zarif sedef kakmalı, içi kadifeli mücevher çekmecesine yerleştirip, İstanbul Polis Mektebi’ndeki Emniyet Müzesi’ne hediye etti.


Etiket: Çanakkale Savaşı, çanakkale savaşları, çanakkale'nin gerçek kahramanları, çanakkale kahramanları, kahraman mehmetçikler, bedeli çanakkalede ödenecektir, askerin yahudiye sahte kağıt para vermesi olayı, çanakkalede yaşanan olaylar , çanakkale yahudi tüccar, zabit mehmet muzaffer bey,

577
0
0
Yorum Yaz