Arpacık Tedavisi

2011-01-24 15:44:00

ARPACIK

ARPACIK VE TEDAVİSİ

 Arpacık Nedir?

Halk arasında denilen hastalık göz hekimleri için ikiye ayrılan bir rahatsızlığı içerir. biri akut diğeri ise kronik bir durumdur. Bu bir enfeksiyondur üst ve alt göz kapağının içinde kıkırdaktan yapılma bie iskelet vardır. bunun içinde ki bezlerin iltihaplanması durumuna halk arasında arpacık denir. Bu iltihap başladıktan bir süre sonra göze doğru olursa iç kapağın dış tarafına doğru olursa dış arpacık dediğimiz görüntü oluşur.

Tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü bu iltihap kendi kendine yada ilaçla toparlansa bile o kıkırdağın içindeki bezlerde kronik olarak duracaktır. Gözün ve vücudun bir sonraki direnci düşünce yeniden aktive olacak ve yendien belkide daha büyük arpacık haline gelecektir. Burada unutulmaması gereken şeylerden biri arpacık denilen şişlik daha sonra orda lokalize kalmayıp etrafa yayılabilir o zamanda göz ve çevresi şişebilir ve çok daha büyük enfeksiyonlara neden olabilir.

Gözde sürekli arpacık çıkıyorsa hangi sorunlar akla gelmeli?

Gözde sürekli arpacık çıkması vücudun direncinin düştüğünün işaretidir. Bu direnci düşürecek şeyi vücuttaki enfeksiyon ve bunun dışındaki imnolojik hastalıklar olabileceği gibi psikolojik yada düzensiz hayat uykusuzluk gibi nedenlerde arpacığın nedeni olabilir. Bu nedenle sık sık arpacık çıkan kişiler her şeyden önce hem göz doktoruna hem dahiliyeye gerekiyorsa dahiliyecinin göndereceği diğer branşlara da muayene olmalıdırlar. Direnç düşükse ve enfeksiyonlar tekrarlıyorsa sonuçta vücutta bir problem var demektir. Bu problemleri bulmak ve aşmak için bir takım testler yapılması gerekmektedir. Ancak bunların ne olacağına yine göz hekimi ve göz hekimin sevk edeceği dahiliye yada diğer hekimler karar verecektir. Hastalarımız kendi başlarına değil hekimlerine başvurarak bu testleri yaptırmaları uygun olur.

Arpacık Kendi Kendine Geçer Mi?

Hastaların büyük kısmı arpacığı kendi haline bırakır ve arpacığın kendiliğinden geçmesini bekler. Çünkü arpacık geçirenlerin büyük kısmı bunu daha önceden geçirmiştir ve göz hekimine gitmemiştir ama birinci sefer geçirdiğinde genelde doktora gitmekte geç kalırken ordaki şikayetlerin azaldığını yavaş yavaş inmeye başladığını görür ve bunu hastalığın geçtiği yönünde yorumlar. Halbu ki burda hastalık sadece kendini sınırlamakta ancak faktör kapağın içindeki kıkırdakta yaşamaya devam etmektedir. Arpacığın aynı yerde çıkması gerekmez. Çünkü kapağın içindeki kıkırdakta yüzlerce bez vardır ve bunların her biri ayrı ayrı enfekte olunabilir. bu enfeksiyonu dengede tutmak için muhakkak ilaçla tedavi etmek gerekli olacaktır bu hastalığın yeniden oluşma riskini oldukça azaltır. Eğer kendi haline bırakılırsa bu sefer çevre dokulara yayılıp gözde şişme hatta göz dışı dokularda da enfeksiyona neden olacaktır.


Arpacık

Gözünde sık arpacık çıkanlar her şeyden önce bir göz hekimine gitmeli göz hekimi ile birlikte birde aile doktorlarına yada dahiliye doktoruna gitmeleri uygun olur. Çünkü bu durumun sık olması dirençlerinin düşük olduğunu göstermektedir ve vücutlarında kontrol altına alınması gerekmektedir. Burdaki önemli faktörlerden bir tanesi göze mümkün olduğunca temas etmemek gerekmektedir özellikle arpacığın başlangıç safhalarında henüz kapsül oluşmadan arpacık patlıyabilir ve etrafa bulaşabilir etrafa bulaşmasının yanında doku içlerine dağılabilir ve çok daha büyük bir enfeksiyon haline gelebilir. Bu nedenle arpacık yeni başlamışken hemen göz doktoruna gitmek ve tedavi olmak olmak uygun olacaktır. Burda hijyen oldukça önemlidir. Ellerimiz ve dokunduğumuz şeylerin gözümüze ulaşmaması açısından gözümüzü ovuşturmamak hemde göze yabancı cisimlerin gelebileci ve bunların enfekte cisimler olduğu yerlerde bulunmamak uygun olacaktır.

Gözünde arpacık çıkanlar evde ne yapabilir?

Kaslarımızın çoğu genelde kendi kendine bir şeyler yaparlar ama en iyisi hiç bir şey yapmadan direkt doktora gitmektir. Burada yapılan işlemlerin zamanı önemlidir. Örneğin çay komplesi yapılabilir. Bunu yaptığında hastanın bir kısmı rahat eder bir ksımında enfeksiyon artar. Tedavinin bir aşamasında sıcak pansuman öneriyoruz ve bu arpacığın tedavisinin bir parçası oluyor ama bunun hangi anda yapılacağına doktor karar verebilir. O yüzden hasta bunu bilmeden herhangi bir aşamada uygulamaması gerekir. Bunun yanında göze iyi geldiği düşünülerek göze sarımsak koyma yada benzer işlemler yapma girişimleride oluyor. Bunların ne yazık ki tedavi edici etkisi yok tam tersine gözde ayrıca bir enflimasyon oluşturup başka problemlere neden olabilir. Hastalarımızın bazıları arpacığın olduğu yerdeki kirpiklerin koparılmasının tedavide etkili olabileceğini düşünmektedir. Bu tam tersine bir etki yapabilir. Kirpiğin dışındaki boşluktan kirpiğin kendisi ordan çıkarıldığı zaman enfeksiyon daha iç bölümlere yayılabilir. O yüzden böyle bir tedavinin kesinlikle yapılmaması gerekir.

Arpacık Tedavisi

Arpacığın tedavisindeki en önemli faktör önce oluşmamasını sağlamak yani direnci yüksek tutmaktır. Ama arpacık bir şekilde başladıysa o zaman muhakkak göz hekimine gitmekte yarar var. Çünkü ilk zamanda ve doğru yapılan tedavi arpacığın bir daha oluşma olasılığını oldukça düşürür. Burda yapılan tedaviler başlangıç seviyesinde damla ile yeterli olurken enfeksiyon çevreye yayılmaya başladığında antibiyotik ve antienflamatuar devreye girecketir. bu ilaçların muhakkak doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Hastanın gidip eczaneden kendisinin alıp kullanması doğru değildir. Belli aşamalardan sonra arpacık kendi içinde toplanmaya ve ufalmaya başlar. Burda artık arpacık bir kapsül kazanıyordur ve burda kronik hale gelmiştir. Bu durum belli bir süre devam ettikten sonra artık bunu ilaçla ve başka yöntemlerle ufaltmak mümkün olmayabilir o zamanda cerrahi müdahale gerekir cerrahi müdahele ile arpacık boşaltılır.

Ameliyat olmak arpacığın bir daha olmayacağını göstermez çünkü gözün çeşitli yerlerin de arpacığın yine oluşabileceği göz kapağının içinde çok çeşitli bezler var bu nedenle arpacık ameliyatı oldum diye direncimizi düşük tutacak ve yeni arpacıklara neden olacak yaklaşımlardan kaçınmalıyız.

 

 

Etiket:Arpacık, arpacık tedavisi, gözde arpacık çıkması, arpacık nasıl tedavi edilir, arpacık evde tedavi edilir mi, arpacık ameliyat olmalı mıyım? , arpacıkta kullanılan ilaçlar, arpacık göz hastalıkları, gözde arpacık,arpacık kendi kendine geçer mi

4545
0
0
Yorum Yaz