Ankara'nın Yanı Başında Bir Cennet Karagöl-Çubuk

2008-03-11 15:10:00

 

KARAGÖL

Karagöl, Çubuk ile Kızılcahamam arasında, Kavak Dağı ile Yıldırım Dağı eteğinde küçük fakat çok derin, krater bir göldür. Gölün çevresi mükemmel bir doğal güzelliğe sahiptir. İlçemize yaklaşık 40 km. uzaklıktadır. Çevresinde spor yapma imkanı vardır. Gölün her iki tarafı yamaçlarla çevrili olup, etrafı çam ve dağ kavağı ile çevrilidir.

Göl kenarındaki ormanların içinde kaynak suları vardır. Bu sular çıkış noktasında oldukça soğuktur. Hatta kayaların aralarından çıkan suların suyun son derece soğuk olmasından dolayı Ağustos aylarında dahi donduğu görülür. Ormanlık bölgelerde av hayvanlarına rastlamak mümkündür. Tepelerde yaz aylarında bile kara rastlanır. 1402 yılında yapılan Ankara Savaşı’nda, Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın orduları burada iskan etmişler ve su ihtiyaçlarını karşılamışlar. Göl içinde yüzmek oldukça tehlikelidir. Ortasındaki şelalenin etkisiyle boğulanlar olmuştur.

 

NASIL GİDİLİR?

Ankara'ya 68 km uzaklıkta.Çubuk İlçesi sınırlarında bir krater gölüdür Karagöl. Esenboğa Havalimanı yolundan Çubuk'a dönülüp ilçe içinden ve Çubuk II Baraj yolundan devam edilerek Kışlacık Köyü içinden geçilip krater gölünün olduğu alana varılmaktadır. Çubuk'a 28 km mesafede bulunmaktadır. Göl etrafında Kamuya ait çeşitli misafirhaneler ve halka açık bir lokanta bulunmaktadır. Aynı yöreden Muhtar Durali BALCI'nın işlettiği tesis kapalı bir restoran bölümü ve göl etrafında açık alanlardan oluşmaktadır. Tesis 8 kişiyi konaklatabilecek bir dağ evine de sahiptir. Ayrıca kampçılar için göl etrafında çadır kurabilecekleri çokca alan mevcuttur.

        Karagöl Yıldırım Dağları üzerinde , çevresi ormanlarla kaplı olan bir krater gölüdür. Göl çevresinde görülmeye değer yaylalar ve doğal alanlar mevcuttur. İşletme sahasında kampçıların çadır kurabilmeleri ve günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli yardımlar da yapılmaktadır. Karagöl merkezli konaklayan gezginler yakın çevredeki Yıldırım Evci yaylasını ve buradaki gölü, Kışlacık Yaylası, Ayı Kayası, Aydost Dağı gibi doğal alanları gezip görme imkanına da kavuşmaktadır.Yöreye ait natürel ürünlerin sunulduğu lokantada. fırında patates, bal, tereyağı, yöresel turşu gibi ürünlerin yanı sıra canlı alabalık, ızgara çeşitleri misafirlere titizlikle ikram edilmektedir.

        Ankara'nın hemen yanı başındaki bu doğal alana Ankara dan 1,5 saatte ulaşmak mümkündür. Yol birçok mesire yerine göre gayet düzgün olup; neredeyse tamamen asfalt ile kaplıdır. Kışın dahi ulaşımda problem yaşanmamaktadır. Ziyaret için gelecek olan misafirlerimizin, telefon ile bize ulaşarak yol durumu hakkında bilgi almaları mümkündür.Her Mevsim görsel bir şölen sunan bu doğal alan, gezilip görülmeye değer niteliktedir.

 

29102
0
0
Yorum Yaz