2008 ÖSS Başvuruları ve Yapılan Önemli Değişiklikler

2008-03-20 14:03:00
2008 ÖSS Başvuruları ve Yapılan Önemli Değişiklikler |  görsel 1

 

2008 ÖSS BAŞVURULARI

 

2008 ÖSS başvuruları bugün başladı. Bu gün ortaöğretimlerde öss klavuz kitapcığı ve formlar dağıtılmaya başlandı. formları alan adaylar formları doldurup harçları yatırdıktan sonra dekont form ve varsa diğer belgelerle (diploma sağlık raporu vs.) birlikte tekrar okula internet üzerinden kayıt yapmak için geliyorlar. Formları aldıkları okula gelmelerine gerek yok herhangi bir okuldan form alabilecekleri gibi herhangi bir okulda yine kayıtlarını yapabilecekler. 2008 öss başvuruları 7 mart 2008 17:30 da sona erecek.
Bu arada örgün eğitim kurumları lise mezunu veremeyeceği için bu yıl sadece geçmiş yıllarda mezun olan öğrenciler (eski sistemde geçen yıl mezun olamayıp bu yıl mezun olacaklarda bu gruba dahiller. ) sınava girebilecekler. Bu da 2008 öss başvurularında yaklaşık beşyüzbin kişinin bu yıl sınavlardan eksik olduğunu ve şansınızın biraz daha çok olduğu anlamına gelir.

 

2008 ÖSS’DEKİ DEĞİŞİKLİKLER

2008-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nda da yer alan yeni kurallardan biri “boy ve kilo” ile ilgili. Adayları boy ve kilolarına uygun sıralarda oturtarak sınav sırasında rahat etmelerini amaçlayan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), adayların bu bilgilerini başvuru formunda belirtmelerini istiyor.

Bu yıldan itibaren uygulamaya konulan bir diğer yenilik ise randevu sisteminde. Adaylar önceki yıllardaki gibi bankaya sınav ücretini yatırdıktan ancak 2 gün sonra başvuru randevusu almak yerine artık başvuru randevusundan hemen önce sınav ücretini yatırabilecekler. Böylece ÖSS’ye başvurmak için 2 gün beklemeye gerek kalmayacak.

CEP TELEFONUYLA SINAVA GELMEK İPTAL NEDENİ

Cep telefonlarıyla ilgili sıkıntı yaşayan ÖSYM, bu yıldan itibaren “kesin çözüm getiren” bir uygulama yapacak. ÖSYM, kılavuza “Cep telefonu yanında olan adaylar 2008-ÖSS’de kesinlikle sınav binalarına alınmayacaklardır” uyarısı koydu. Bundan önce adaylar cep telefonlarını yanlarında getirip sınav binasının kapısında görevlilere teslim
ediyorlardı. Ancak, telefonlar sınav sonrasında adaylara teslim edilirken karışıklığa yol açtığı ve cep telefonlarını teslim etmeyenler ile kopya amacıyla kullanmaya çalışanlar olduğu için adayların cep telefonlarını yanlarında getirmeleri yasaklandı. 2008-ÖSS kılavuzunda bu yasağa uymadığı saptanan adayların sınavlarının iptal edileceği bildirildi.

Başvuru sırasında adayların fotoğraflarının eskiden olduğu gibi web kamera ile elektronik ortama aktarılacağı belirtilen kılavuzda, şöyle denildi:

“Bu fotoğrafın, cepheden, başı açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde çekilmiş olması gerektiğinden başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü, bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çektiği takdirde salon başkanının sizi sınava almaya bileceğini göz önünde bulundurunuz.”

PUAN TÜRÜ DEĞİŞİKLİĞİ

2008-ÖSS’de bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirildi. İşletme Bilgi Yönetimi’nin EA-2 olan puan türü EA-1, Reklamcılık programının EA-2 olan puan türü SÖZ-2, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi programının EA-1 olan puan türü EA-2, Arkeoloji programının SÖZ-2 olan puan türü EA-2 olarak değiştirildi.

Bu arada, Dünya Dinleri (SÖZ-2), Gastronomi (SÖZ-1), İnsan Kaynakları Yönetimi (SAY-1, SAY-2), Yaygın Din Öğretimi ve Uygulamaları (SÖZ-1), Sanat Tarihi ve Müzecilik (SÖZ-2), İnsan Kaynakları Yönetimi (EA-1, EA-2) yeni programlar olarak kılavuzda yer aldı

 

 

1355
0
0
Yorum Yaz